RANNAMÕISA KORTERELAMUD

Asukoht: Tallinn
Tellija: Hea 5 AS
Kutsutud arhitektuurivõistlus: 2005, 1. koht
Valminud: 2015
Hoone pindala: 13 000 m2

 

Nagu teistegi Tallinna eeslinnade puhul, on Rannamõisa piirkonna areng pealinna kasvust suuremas sõltuvuses kui ühtlasemalt edasi liikuv südalinn. Eeslinnade jätkusuutlikkus oleneb suuresti kahest tegurist – asustustihedusest ja eluks vajalike funktsioonide olemasolust piirkonnas. Esimene toodab puhtalt nõudluse alusel teist, mistõttu paljud eramutega vaiplinnad loovad magalapiirkondi, mis tegelikult linna- ega elukeskkonnana kunagi tööle ei hakka.

Rannamõisa piirkonda on järk-järgult tekkinud poed ja tulnud teenused, mis Kakumäega kahasse suudavad ära teenindada uusarendused, luues omakorda eelduse edasiseks tihenemiseks. Eelmainitud tihedust ei ole võimalik saavutada üksnes eramutega, mistõttu üks kriitilisi eeldusi on tihedamate elamisüksuste loomine.

Erinevalt Euroopa suurlinnadest ei ole inimeste kesklinnast väljakolimise põhjuseks ainult odavam elamispind, vaid võimalus elada keskkonnas, mis pakub suuremat hingamisruumi kodu ümber ja avaramaid elamispindu kodu sees. KOKO lahendus nendele vastuolulistele soovidele on madalad, 3-korruselised kortermajad, mille alumistelt korrustelt saab jalutada otse õuemurule ning mille täispikkuses aknalint võimaldab vaateid ümbrusele võrdselt kõigist korteritest ja tubadest. Väike arv kortereid ja nimepidi tuttavad naabrid loovad keskkonna, kus elanikud julgevad lasta oma lapsed maja taha mänguväljakule ning suveõhtuti, kui maja tumepruun puitfassaad soojeneb, saab rõdul või verandal südalinnast märksa värskemat õhku nautida.