Kosmos Kaffee

Asukoht: München, Saksamaa
Tellija: Deutsces Museum München
Eelvalikuga arhitektuurivõistlus: 2017
Pindala: 550 m2

2017. aastal osales KOKO Müncheni Deutches Museumi konkursil, mille eesmärgiks oli leida parim lahendus “Kosmos Kaffee” rändnäitusele. Näituse teemaks oli kohv ja kõik sellega seonduv.

KOKO arhitektide lahendus, mis valiti nelja edukaima hulka, tõukus kohviga seotud aistingutest– kuuma ja keerleva auru pehme aroom, rituaalsena mõjuv kuuma vee valamine jahvatatud kohvile ja kohvioa lihtsast ümarast vormist, milest kõik saab alguse.

Näituse madalamad tasandid kasutavad kindlaid ja tugevaid vorme, moodustades seinu, vitriine ja laudu. Kõrgemad tasandid on aga müstilisemad ja maagilisemad – sarnaselt kohviaroomile kõrguvad läbipaistvad kangad, millel on kasutatud spetsiaalseid printe ja valguslahendust. Universumile viitavast pealkirjast “Kosmos Kaffee” lähtuvalt, on kõik vormid elliptilised ja erinevatel kõrgustel paiknevad kohvi tootmise ja tarbimise kirjeldused tekitavad orbiidil kulgemise tunde.

Näituse aistingute alal kasutatud kangad moodustavad kuppelkatust meenutava installatsiooni, mis pakub 360-kraadist, kõiki meeli kaasava, elamuskino kogemuse. Installatsiooni põhiteema on ühe kohvioa lugu tema valmimisest korjamiseni, röstimisest jahvatamiseni ja sealt edasi juba tarbimiseni. Külastajad saavad kohviube katsuda ja nuusutada tema erinevates küpsusastmetes või lihtsalt kohvioakottidel puhata, nautides samal ajal pehmet õhus ringlevat kohvilõhna.

Tehnoloogiale keskenduv ala tutvustab erinevaid meetodeid ja tehnoloogiaid, mida kasutatakse kohvitootmise erinevates etappides alates toore kohvioa röstimisest kuni aurava kohvitassi valmistamiseni. Külastajal on võimalik uurida ja hämmastuda, kui mitmekülgne ja ohtraid võimalusi pakkuv võib üksainus jook olla. Põhieksponaatideks on kohviröster, interaktiivne ühe-oa-röster ja rikkalik valik eri ajastutest pärinevaid kohvimasinaid.

Lisaks on näitusel veel kohvibioloogia, -keemia, -majanduse, -kultuuri ja -ökoloogia ala. Need teemad on kujutatud ümaratel vormidel, mis hajuvad järk-järgult seintega üheks, meenutades komeedisabasid lendamas öötaevas läbi kosmose. Teemad on kergesti eristatavad tänu igaühele omistatud toonist, mis värvub rohelisest tumepunaseni, viidates kohvikirsi erinevatele küpsusastmetele.