Viikingimuuseum

Tahes või tahtmata seostatakse Norrat ja norralasi viikingitega – need pea müütilised sõdalased ja üks rahulikumaid rahvaid on muutunud sisuliselt sünonüümideks. Viikingikultuuri sümbolid on omakorda nende laevad, mistõttu on loomulik, et uue Viikingimuuseumi eesmärgiks sai nende iidsete meresõidukite väärikas esitlemine.

KOKO arhitektide lahenduses loovad muuseumi sisemised põhiatraktsioonid ka maja väliskuju – lumiste monoliitidena fjordide kohal kõrguvad „mäed“ peidavad endas kolme vana ja uhket laeva. Olemasoleva ristikujulise basiilika nelja haara vahel istuvad uued eraldiseisvad tahukad, mille kuju ja asetus jätavad vanale hoonele väärika hingamisruumi.

Peasissepääsu ees ja eri hoonete vahel asuvad basseinid juhatavad sisse hoone sisemuses asuva ekspositsiooni, mis keskendub elule merel. Hoone südameks on vana hoone, mille kaudu toimub liikumine hoone uutesse osadesse. Vana maja imposantne pikihoone töötab fuajeena ja kogunemisalana, ristihoone tiivad auditooriumi ja kohvikuna.

Kristall-lühtritest moodustuv Linnutee pikihoone laes suunab külastajad fuajee lõpus asuvast trepist alla ekspositsioonisaalidesse. Külastaja rändab mööda pandusi ümber laevade, mis vahelduvad näitustega vana merekultuuri artefaktidest ja mälestistest. Tänu ruumilisele rännakule tekib vaatajal võimalus laevu ja kultuuri uurida moel, mis oli tavapärane nende kasutajatele – nii küljelt, pealt kui ka seest.