Porto Franco

Asukoht: Tallinn
Tellija: Porto Franco
Eelvalikuga arhitektuurivõistlus: 2015, 3. koht
Pindala: 88 0000 m2

 

Tallinna merepiiri ellu äratamine ja linna katkestusteta mereni viimine on linnale taasiseseisvumisperioodi suurim väljakutse. Iga kiireneva kasvuperioodiga on linn vaikselt liikunud rannikule lähemale ja nii on südalinn tänaseks jõudnud läbi Rotermanni kvartali Admiraliteedi basseini äärde – aktiivse ja juba töötava linnasüdame lähima merepiirini.

Tegelikult asustavad Admiraliteedi basseini ääri ja ümbrust juba varasemast ajast monofunktsionaalsed mammuthooned, mille peamine eesmärk on kinni püüda sadamast kesklinna poole voorivaid tuhandeid turiste, kuid mis linna endaga suurt seost ei oma. Linna mere äärde toomise üks suurimaid väljakutseid ongi suurte funktsioonide ja pinnaprogrammi kiire realiseerimine ning samas linnaliku olemuse ja näo säilitamine.

KOKO lahenduse peamine eesmärk on tiheda ja mitmetahulise linnakeskkonna jätkamine – traditsioon, mis nõukogude modernismi tsoneerimishulluses ja viimase 20 aasta kaubanduskeskusekapitalismis kaduma kippus. Hea linnaruumi alus on tänav – ruum, mille funktsioon on ühendada tema ääres olevad tegevused, mis omakorda annavad tänavale vajaliku tiheduse. Peamised mured tänavate ning sellest tulenevalt linnade kasutamisega on ilm ja turvalisus – probleemid, mille erinevad lahendused annavadki linnadele igal pool maailmas oma näo. Koos Tallinna värava toomisega mere äärde tõstab pead esimene väljakutse – põhjamaine suvine kerge merebriis vahetub seitsmekuulisel sügis-talvel vihmase maruga, mis muudab sel perioodil merepiiri külastamise katsumuseks. Lahenduseks on liikumisteede katmine, mis tänu meeldiva „ilma“ garanteerimisele loob tänavakeskkonna, mille kasutus on tihedam ja seeläbi elavam, mis omakorda toidab tänavaäärseid ärisid ja poode.

Teisele väljakutsele – turvalisusele – vastamiseks ei piisa vaid katuse ehitamisest – vaja on põhjusi, mis tagaksid linnaruumi 24/7 kasutamise. Siinkohal töötab KOKO lahenduse teine pool – mitmekesisus. Linnad, mille südames kõrguvad vaid bürootornid, on pärast tööpäeva surnud ja tühjad ehk mittelinnalikud ja ohtlikud. Jätkusuutlikuma linnakeskkonna loomiseks on hoonete esimesele ja teisele korrusele loodud äripinnad ning Admiraliteedi basseini ääres jooksva promenaadi külge restoranide ja kohvikute vöö – sellist vaadet raisku lasta oleks kuritegu.

Kuna Porto Franco on oma asukoha tõttu tuleviku Tallinna üks sümbolhoonetest, siis otsustas KOKO kvartali kokku siduda arhitektuurikeelega, mis peegeldab valge pankranniku krobelisust ja sillerdab merepinnana suvises päikeses. Lähivaates ja tänavatasapinnalt muudavad aga hoonete liigendus ja erinevad teemad kvartali sisetänavad väga lihtsasti kasutatavaks ja kasutus muutub omaette kogemuseks.