BÜROO 83

Asukoht: Tallinn
Tellija: Novira Tartu mnt 83
Projekti algus: 2014
Valminud: 2016
Pindala: 7400 m2

 

Tartu maantee on Tallinna üks tähtsamaid tänavaid, millel on läbi ajaloo olnud eelkõige praktiline ja „asjalik“ olemus – kunagi tööstushooned tootmiseks, tänapäeval kontorihooned büroodele. Tallinna kasvamisega muutub ka Tartu maantee äärne hoonestus järjest tihedamaks ja linnalikumaks – täituvad tühimikud ning mahajäetud lagunevad majad asendatakse peatänavale iseloomulike esindushoonetega. Eelmise sajandi lõpus Tallinna südalinnas alguse saanud kasv on 20 aastaga järjest liikunud mööda Tartu maanteed linnapiiri poole ning praeguseks jõudnud poolele teele – Sossi mäele.

Uus büroohoone asendab 2-korruselise mahajäetud ja laguneva elamu. Kunagi asusid selles ka väikesed ärid, mis teenindasid Tselluloosi ja Liviko tehase töölisi, kes pärast tööpäeva trammi ootasid. Uus büroohoone on paigutatud ideaalselt linna tulevasele tuiksoonele, mille ümber on planeeritud uus kohtumaja ning paljud teised büroo- ja elamuhooned, mis tulevikus aitavad ka Sikupilli ja Tselluloosi piirkonna muuta elavale linnale sobivalt tihedaks ja kasutatavaks.

Uue hoone tõsine ja ratsionaalne ilme peegeldab üle Tartu maantee asuvaid paekivist tehasehooneid, mille robustne praktilisus annab rütmi ja iseloomu kogu piirkonnale. Maja funktsionaalne struktuur laenab varasemast ning täiendab end tulevikuootuste arvelt – esimene korrus hakkab taas teenindama trammipeatuses ootavaid töölisi ja töötajaid ning kohvik meelitama külastajaid ka lähiümbruse asutustest ja büroodest. Hoone bürookorrused lähtuvad piirkonna üldisest ratsionaalsuse ja praktilisuse võtmest, millele annab omamoodi lõbusa pöörde katuseterass, kust maja „elanikud“ saavad erinevalt paljude teiste kontorihoonete rahvast nautida värskes õhus vaateid Tallinnale ja merele.