Raamat „KOKO arhitektid 15 aastat“

KOKO arhitektid andis välja ülevaateraamatu „KOKO arhitektid 15 aastat“, mis käsitleb tegutsemisaastate kõige olulisemaid teoseid.

KOKO arhitektid on 2000. aastal asutatud arhitektuuribüroo, mille loomise peamiseks tõukeks oli EXPO 2000 paviljoni valmimine Hannoveris. KOKO arhitektid on tuntust kogunud eelkõige keerukate hoonete rekonstrueerimisega (Fahle maja, Rotermanni kvartali laudsepatöökoda) ning muuseumide rajamisega (Lennusadam, NUKU muuseum, Suurgildi hoone). KOKO arhitektid saavutas eelmisel aastal Euroopa Liidu ja Euroopa Nostra kultuuripärandi kõrgeima auhinna Lennusadama angaaride taastamise eest.

Tuntud arhitektuurifotograafide piltidega illustreeritud raamat tutvustab enam kui 300 leheküljel ligikaudu 50 objekti, sealhulgas Metro Plaza, Tallinna Teletorn, Tallinna Sünagoog, Georg Ots Spa hotell jt. Ülevaateraamat pakub lugejale võimalust saada teada hoonete arhitektuuri ideede saamislugusid ja taasavastada linnapildis tuttavaid hooneid läbi arhitekti pilgu.

Eesti Arhitektuurimuuseumi direktor Triin Ojari leiab, et KOKOt tuleb tunnustada, et nad 15-aastaseks saanuna raamatu välja andsid – arhitektuuribüroode loomingu ülevaateid raamatu kujul on ilmunud imevähe. Samas Ojari arvas, et KOKO selle sammu ette võtab, sest ajapikku on kunagistest porgandipaviljoni-meestest saanud Eesti juhtivaid büroosid, kes on alati osanud end hästi presenteerida ja kelle looming on väga mitmekesine ning visuaalselt esinduslik. „Eesti arhitektuuribüroosid iseloomustab üldiselt lai skaala, väike turg nõuab tegelemist kõigi hoonevormidega. KOKO on siin suutnud välja arendada oma suuna: muuseumid ja ekspositsioonid pluss julge hakkamasaamine muinsuskaitseobjektidega. Aina uute elamuskeskkondade järele janunevas maailmas, kus uue ehitamise asemel tuleb üha enam tegeleda olemasolevaga, polegi seda nii vähe,“ lisas Ojari.