Eesti ajaloomuuseumi Maarjamäe lossi rekonstrueerimise ideevõistluse võitis KOKO arhitektid

Maarjamäe lossiansambel on kõige terviklikumalt säilinud suvemõisakompleks Tallinnas, mis ehitati aastal 1874 Peterburi krahvi Anatoli Orlov-Davõdovi tellimusel endise vabriku alale.

Arhitektuurivõistluse ülesanne oli olemasolevas hoones paikneva Eesti Ajaloomuuseumi sise- ja välisruumide logistiline planeerimine, ajaloolise hoone seostamine muuseumi funktsiooniga ja hoonega liituvate pargialadega.

KOKO arhitektide kujunduse lähtepunktiks on märksõna “kihistused”. Kihid markeerivad ajaloolist kihistatust, näituste mitmekihilisust, geoloogiliste kihtide paljundumist Maarjamäel. Maastik ümber lossi on jaotatud veidi ajaloomuuseumi logo meenutavate joontega lõikudeks, mis tähistavad erinevaid kihte Eesti ajaloos, näiteks “vana hea Rootsi aeg”, Leedu-Poola kuningriik jne.

Žürii hindas võidutöös enim selle logistilise skeemi läbimõeldust, mis oli muuseumi toimimise seisukohalt funktsionaalseim ja nüanssides parim.

Rekonstrueerimistöödega alustatakse 2015. aasta septembris. Uuenenud muuseumihoone avab taas uksed Eesti Vabariigi 100. sünnipäeval.