HELSINGI TEHNIKAMUUSEUM

Tulevikku vaatav ekspositsioon telekommunikatsiooni ajaloost


Asukoht:
Helsingi
Tellija: Tekniikan Museo
Projekti algus: 2014
Pindala: 400 m2


Helsingi tehnikamuuseum asub Vanhakaupunkis, linnaosas, kus 1550. aastal pani Rootsi kuningas Gustav Vasa alguse Helsingi linnale. Ettepanek Vantajoe suudmes asuval jõesaarel tegutsenud endisse veepuhastusjaama muuseum ehitada tehti 1966. aastal ja esimene näitus avati seal 1972. aastal. Tehnikamuuseumi kogudesse on talletatud lugu sellest, kuidas Soome põllumajanduslikust ühiskonnast sai tipptehnoloogiat arendav maa. Moto all „Vaata minevikku, näed tulevikku” tutvustatakse mineviku leiutisi ja saavutusi, mis selgitavad tänase päeva tehnoloogiat ja pakuvad pilguheitu ka tulevikku. Sest uue juured on ikka vanas.

KOKO arhitektid sisustavad uue ekspositsiooniga ühe neljandiku muuseumi püsinäituse ruumist. Telekommunikatsiooni ajalugu tutvustav näitus kulgeb läbi silindrikujulise hoone kahe korruse. Ekspositsioon on üles ehitatud mõttele, kuidas mineviku unistused tulevikust realiseeruvad ning kuidas leiutised ja innovatsioon on seotud inimeste igapäevaeluga. Interaktiivse rakenduse abil vaadeldakse ja illustreeritakse täpsemalt mitut eelmiste sajandite tulevikunägemust: maailma võrgustumine, mobiilne eluviis ja virtuaalsus.

Vanu leiutisi ja tehnikasaavutusi eksponeeritakse tipptehnoloogilises võtmes ja käeliste tegevuste kaudu, mis on ühtaegu põnevad nii lastele kui ka tõsisematele tehnikahuvilistele. Näiteks luuakse „elektriline peegel”, millega visualiseeritakse Soome leiutaja Eric Tigerstedti (1887–1925) ideed videokommunikatsioonist. Leiutaja, kelle peamine huviala oli heli salvestamine, nägi omal moel ette praegusi videotelefone: „Kunagi tuleb aeg, kui inimesed istuvad oma kodus ja jälgivad maailma sündmusi seadmega, mida ma praegu nimetan „elektriliseks silmaks”.”

Näitus kulmineerub visiooniga sellest, milline võiks olla meie tulevik. Iga näitusekülastaja saab esitada oma nägemuse, mis salvestatakse pildis ja helis. Kui külastaja liigub nn tulevikutunnelit mööda edasi, jõuab ta ekraanideni, mis kujutavad elu futuristlikus maailmas.