KINO ARTIS

Kahe saaliga omanäoline väärtfilmikino Tallinna südalinnas


Asukoht: Tallinn
Tellija: Tallinnfilm
Projekti algus: 2009
Valminud: 2010
Pindala: 1000 m2


Tallinna ainus riiklikult toetatav väärtfilmikino Artis asub Solarise keskuse kolmandal korrusel, Tallinnfilmi tööruumid neljandal korrusel. Kahe saaliga (181 ja 72 kohta) popkornivaba kino filmiprogrammis on esikohal Euroopa filmid, aga senise viie tegutsemisaasta jooksul on Artise ekraanile jõudnud ka suurem osa kodumaistest mängufilmidest.


Sisekujunduse põhiidee on „me kõik oleme peategelased”. Filmi sisse minek algab filmihuvilise jaoks juba tänavakorruselt, kus kõigepealt tervitab teda – kui selle filmi peategelast – valguskastil reklaamplakat. Trepiastmed on valgustatud, trepi varvaslaudu kasutatakse reklaampinnana tulevaste filmide tutvustamiseks. Kino, selle fuajee ja kohviku must-valgele gammale rajatud üldine atmosfäär viitab film noir’ile ja Eesti mustvalgele filmiklassikale.


Fuajees suunab külastaja kõigepealt piletileti juurde ja seejärel kinosaali filmigaladelt tuttav punane põrandavaip, millesse on kootud mitmeid stsenaariumiridu. Tsitaadid ja kaadrid Eesti filmidest kõnetavad külastajaid paljudel teistelgi sisekujundusdetailidel. Nii on kummaski kinosaalis osa toole kaetud trükikangaga, mis kujutavad stseene Eesti armastatud filmidest: ühe saalis on toolidel valitud kaader „Nukitsamehest”, teises „Vallatutest kurvidest”. Kohvikudiivanite seljatugede valguskastidel on kaadrid Priit Pärna joonisfilmidest ja lastetoa seinamaalid on oma käega teinud joonisfilmirežissöör Avo Paistik.