SOLARISE TERRASS

Lummava vanalinnavaatega väli-lounge kultuuri- ja kaubanduskeskuse katusel


Asukoht:
Tallinn
Tellija: Solaris Keskus AS
Valminud: 2009
Pindala: 1000 m2


Tallinna südalinna, Estonia ooperiteatri vastu rajati 2000. aastate teises pooles endise nõukogude poliitharidusmaja asemele kultuuri- ja kaubanduskeskus Solaris. Suure külastatavusega hoone hoiab kesklinna pulssi kõrgel. Ajaloomuuseumi püsinäitusel illustreerib Solarise keskuse näide rahva pühamute muutumist läbi aegade: kui veel sadakonna aasta eest oli rahva harjumuspärane kohtumispaik kirik ja Teise maailmasõja järel kommunistliku partei kongresside hoone, siis nüüd kannab sarnast rahva koondaja funktsiooni kaubanduskeskus.

Keskuse katusele on rajatud terrass, kus avanevad parimad kesklinna vaated: üle tänava Estonia teater, üle majade vanalinn ja kirikutornid. Terrass jaguneb roheliseks lounge-alaks ning diivanite ja laudadega restorani- ja baarialaks. Kõrge klaassein lubab nautida vaateid linnale ja kaitseb samas tuule eest.
Arhitektuurse kavandi põhiideeks on voolavad jooned ja pehmed vormid. Püütud on vältida ruumilist jäikust, tsoonide üleminekud on voogavad ning suur rõhk on haljastusel. Roheala kõrged künkad tekitavad varjatumaid intiimsete kohtumiste nišše.

Terrass ja mööbel on rajatud katmata Siberi lehisest, mõne aastaga on laudis omandanud soliidse halli tooni. Ühelt poolt moodne vorm, teiselt poolt materjali loomulikust vananemisest tingitud kulunud mulje sobib ka Komeedi kohviku kontseptsiooniga, mis tõstab au sisse naturaalsed toorained ja puhtad maitsed. Küngastele on kohviku looja Anni Arro külvanud ka kohviku köögi jaoks maitsetaimi.

Katuseterrasside haljastamine Eesti tingimustes on keerukas: pikk talv, sügavalt läbikülmuv pinnas, tuulest ja vihmast tingitud erosioon jätab alles väga väikese valiku taimi, mis aastaid vastu peaks. Enne terrassi küngaste rajamist suures mahus tegid arhitektid Fahle maja katusele eksperimentaalse künka, et ise läbi proovida konstruktiivsete ja taimede eluks vajalike kihtide paiknemine ning kogu lahenduse kaal ja vastupidavus.