EXPO 2010 EESTI PAVILJON

Asukoht: Shanghai, Hiina
Tellija: Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus (EAS)
Arhitektuurikonkurss: 2009
Hoone pindala: 1 500 m2

 

Eesti paviljon 2010. aasta Shanghai EXPO-l asub Põhjamaade paviljonide seas, naabriteks Taani, Soome ja Island. Eesti ei ole EXPO-l esinenud kümme aastat ja erinevalt eelmisest korrast tuleb arhitektidel nüüd kujundada kindlaks määratud mõõtudega rendipaviljoni.

Ideekavandi kohaselt peaks Eesti oma paviljoni kujundamisel jätkama tunnetuslikult sama joont, millest lähtuti 2000. aasta Hannoveri EXPO-l: nüüdisaegsus, kujundlikkus, sürrealistlikkus, virtuaalsus, julgus, innovaatilisus. Ei piisa ainult oma looduse ja toodete reklaamimisest, vaja on märgilisemat ja suuremat üldistust. Seega peab paviljoni välimus olema ühtaegu lihtne ja selge, kutsuv, salapärane ja nutikas. Paviljonid, mis räägivad liiga palju, näivad segased ja ununevad külastajatel kiiresti.

Kuna paviljon on valmis konstruktsiooniga tahukas, millest reeglid lubavad välja astuda kuni 300 mm, on põhiküsimus fassaadi dekoreerimises. Meie nägemuses ei ole mõtet kleepida fassaadile valmis loosungeid, silte või maalida dekoratsioone. Niisamuti ei peaks oma riigi teadvustamine olema vaid sümbolite esitlemine: lipp, vapp, rahvariie. Paljude arenguriikide enesetutvustus suurte sümbolitega lõpebki. Eesti võiks esineda vähe sümboleid sisaldava, aga erakordselt lööva artistliku visiooniga, mille kaudu saab Eestit samastada mõttejulge ja huvitava paigaga. Paviljoni fassaad peaks olema nagu ekraan, mis näitab oma sisu, või kehand, mis mängib talle omaste vahendite ja iseloomuga ette loo Eestist. Ekraaniks on fassaadi ribadena kattev kangas, mille ühenduskohad on täidetud tumeda riidega, et peita kanga taga olevaid mehhanisme. Mehhanismid panevad fassaadi aeglaselt, aga jõuliselt liikuma. Paviljoni fassaad reageerib välistele oludele. Kui on suurem tuul, siis lainetab paviljon aktiivsemalt. Fassaadi valgustus sõltub temperatuurist – kui väljas on jahe, siis on valgustus sinakas, kui soe, siis kollakas. Välisvalgustusega saab fassaadil kujutada erinevaid teemasid – muuta see Eesti rahvuslipu värvideks, rõhutada fassaadielementide lainetamist, tähistada aktiivse värvide vahetumisega paviljonis toimuvaid üritusi jne. Kõik paviljoni katvad elemendid on taaskasutatavad. Pärast EXPO näituse lõppemist saab need maha monteerida, tuua tagasi Eestisse ja panna üles nt Kultuurikatlas.

Ekspositsiooni ruum on kavandatud suhteliselt lihtne. Esimesel korrusel olev näitusesaal on ühel tasapinnal, aga väikeste kõrgendikega, meenutades Eesti maastikku. Näituse kiire läbija saab järjekorras näha kolme teemat: Eesti tunnuslause – „Heade üllatuste maa”, Eesti looduse suur ekraan ning Tallinn Euroopa kultuuripealinnana aastal 2011. Süvenevale külastajale pakutakse võimalusi tutvuda Eestiga lähemalt, käsitlevateks teemadeks Eesti ja Hiina võrdlused ja paralleelid, Lotte maailm, Eestit tutvustavad mängud ja loterii, kultuuripealinn Tallinn.

Kahele suurele ekraanile (mõõdud 4,8 x 14,4 m), mis käsitlevad Eesti loodust ja Tallinna, kantakse videopilt nelja projektori abil, mis paiknevad näitusesaali lae all. Suurte ekraanide juures paiknevad istumiseks mõeldud trepistikud, kus on võimalus jalga puhata. Külastajate liikumine ekspositsioonis toimub suunatult ning võimalust varem paviljonist lahkuda ei ole. Ekspositsiooni interaktiivsus väljendub muu hulgas selles, et ekraanil toimuv on seotud inimeste arvuga saalis. Sama palju, kui saalis viibib inimesi, on ekraanil ka tegelasi – ühel juhul lauljad laulukaare all, teisel inimesed Raekoja platsil jne. Külastajate arvu fikseerivad saali sisenemisel ja saalist väljumisel laserkiired.